יישור שיניים – אילו סוגים זמינים? ואיך תדעו מה מהם מתאים לכם?

אורתודונטיה היא ענף ברפואת שיניים המתמקד בתיקון אי התאמות שיניים ושיפור המראה והתפקוד של השיניים. עם התקדמות הטכנולוגיה האורתודונטית, קיימים כיום סוגים שונים של יישור שיניים. במאמר זה נתאר את סוגי הטיפולים של יישור שיניים ונסביר כיצד לקבוע איזו שיטה מתאימה לכם.

סמכים מסורתיים

סמכים מסורתיים היו אופציה מועדפת במשך שנים רבות ועדיין נמצאים בשימוש נרחב כיום. הם מורכבים מסוגריים מתכתיים המחוברים לשיניים ומחוברים לחוטים. הפלטה מפעילה בהדרגה לחץ על השיניים, ומנחה אותן ליישור נכון. בעוד שסמכים ממתכת יעילים מאוד, הם גלויים לעין ועשויים לדרוש התאמות קבועות.

סמכים קרמיים

סמכים קרמיים מציעים חלופה לסמכים מתכתיים מסורתיים. הם פועלים באופן דומה, באמצעות סוגריים וחוטים, אך הסוגרים עשויים מחומר קרמי בצבע השן, מה שהופך אותם לפחות בולטים. סמכים קרמיים פופולריים במיוחד בקרב אנשים המעוניינים באפשרות אסתטית יותר ליישור שיניים.

סמכים לשוניים

סמכים לשוניים דומים לסמכים מסורתיים, אך עם הבדל משמעותי אחד – הם ממוקמים בחלק האחורי של השיניים, מה שהופך אותם כמעט בלתי נראים מלפנים. סמכים לשוניים מציעים אפשרות מצוינת לאנשים המעוניינים ליישר את שיניהם בדיסקרטיות. עם זאת, הם יכולים להיות מאתגרים יותר לניקוי ועשויים לקחת קצת זמן להסתגל למגע של הלשון.

קשתיות שקופות

קשתיות שקופות כגון Invisalign, צברו פופולריות בשל הנוחות שלהן והמראה הכמעט בלתי נראה שלהן. קשתיות יישור הן מגשים נשלפים בהתאמה אישית העשויים מפלסטיק שקוף. הם מעבירים בהדרגה את השיניים ליישור נכון במשך תקופה שנקבעה. קשתיות שקופות מציעות גמישות ונוחות, שכן ניתן להסיר אותן לאכילה, צחצוח ואירועים מיוחדים. עם זאת, הם עשויים שלא להתאים למקרים אורתודונטיים מורכבים.

סמכים בעלי קשירה עצמית

סמכים בעלי קשירה עצמית פועלים באופן דומה לסמכים מסורתיים אך כוללים סוגרים עם תפסים מובנים או דלתות המחזיקות את החוטים במקומם. עיצוב זה מבטל את הצורך בקשרים אלסטיים או מתכתיים. סמכים בעלי קשירה עצמית מציעים זמני טיפול מהירים יותר, תחזוקה קלה יותר ואי נוחות מופחתת בהשוואה לסמכים מסורתיים. הם זמינים באפשרויות מתכת וקרמיקה.

קביעת השיטה הנכונה ליישור שיניים

התייעצות עם אורתודנט

השלב הראשון בקביעת שיטת יישור השיניים הנכונה הוא קביעת פגישת ייעוץ עם אורתודנט או רופא שיניים. הם יעריכו את מצב השיניים שלך, יעריכו את המנשך שלך וידונו במטרות הטיפול שלך. בהתבסס על המומחיות המקצועית שלהם, הם יכולים להמליץ על האפשרות האורתודונטית המתאימה ביותר עבורך.

מורכבות הטיפול

מורכבות המקרה האורתודונטי שלך משחקת תפקיד מכריע בקביעת שיטת הטיפול המתאימה. סמכים מסורתיים או סמכים לשוניים עשויים להתאים יותר למקרים מורכבים, בעוד קשתיות שקופות מומלצות בדרך כלל לחוסר התאמה קל עד בינוני.

אסתטיקה ואורח חיים

קחו בחשבון את העדפותיכם האישיות ואת אורח החיים שלכם בעת בחירת שיטת יישור שיניים. אם אתם מעריכים אסתטיקה ומעדיפים אפשרות דיסקרטית, סמכים קרמיים, סמכים לשוניים או קשתיות שקופות עשויים להיות הבחירה הנכונה. עם זאת, אם אתה מתעדף יעילות על פני מראה, סמכים מסורתיים עשויים להיות המתאימים ביותר.

היגיינת הפה ותחזוקתה

טיפולים אורתודונטיים שונים דורשים רמות שונות של תחזוקה והיגיינת הפה. קשתיות שקופות מציעות את היתרון בכך שהן ניתנות להסרה, מה שהופך את שגרת היגיינת הפה לקלה יותר. מצד שני, סמכים מסורתיים וסמכים לשוניים עשויים לדרוש מאמץ נוסף כדי לנקות סביב הסוגרים והחוטים.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
פטור ממס הכנסה לנכים – כך תשיגו אותו במהירות
תוהים כיצד להשיג פטור ממס הכנסה לנכים? ובכן, תצטרכו להגיש טופס 135, כאשר יהיה ניתן לעשות זאת באופן...
קרא עוד »
דצמ 30, 2021
חורים באוזן לתינוקות – איזה עגילים צריך להשתמש
כאשר אנחנו הולכים לנקב את האוזניים שלנו בשביל לענוד עגילים, הרי שתחילה, לפחות בשבועות הראשונים, אנחנו...
קרא עוד »
אוק 04, 2019
מתי צריך טיפול רגשי?
הטיפולים הנפשיים והרגשיים נחשבו בעבר טיפולים השמורים לחולי נפש, למשוגעים של העיירה... היום כולנו...
קרא עוד »
דצמ 07, 2018