אבי העורקים

אחד האיברים החשובים בגוף האנושי ובגופם של יונקים הוא אבי העורקים. מדובר בעורק ראשי שיוצא מתוך הלב אל בית החזה ולבטן ומשם מסתעף אל מגוון רחב של עורקים גדולים וקטנים, רחבים וצרים. מטרת העורק להעביר ולהזרים דם לכל הגוף – לכן מופעל על איבר זה לחץ רב. אחת הבעיות שעלולות לפקוד את איבר זה בשל הלחץ היא מפרצת באבי העורקים: מחלה שממנה נפטרים אנשים במידה והבעיה אינה מטופלת, החל מרמת האבחון עד ניתוח.

 

מה זאת מפרצת באבי העורקים?

מפרצת כזאת נוצרת בשל תהליכי התבגרות של הגוף והזדקנות של כלי דם אשר עלולים להיחלש עם הזמן. גם הלחץ שמופעל על אבי העורקים יכול להוביל למפרצת, כאשר חשוב לבחון את המצב על ידי אקו לב, בין אם ישנם סימפטומים כמו לחץ בחזה או שיעולים קיצוניים מתוך בית החזה וגם אם לא.

אנשים שעברו את גילאי 40 חייבים לבדוק את קצב הלב ולוודא כי מעבר הדם מאבי העורקים אל שאר הגוף נעשה בצורה שוטפת וזורמת.

טיפול אצל מומחים יכול להוריד את הסיכון לחלות במפרצת אבי העורקים או במחלות כמו אאורטה של אבי העורקים הקשורה להרחבה של העורקים ומשם יכולה להוביל למפרצת.

הטיפול יכלול בדיקות אקו לב ואבחון רפואי מקצועי, ומתן סיוע באימוץ אורח חיים טוב יותר שמטרתו להוריד כמויות גבוהות של כולסטרול בדם, לאזן את הגוף ולאפשר זרימת דם טובה.

בין היתר לעיתים ייתכן טיפול עם תהלי כירורגי קצר שבו משתילים תומכן המספק תחליף לחלקים פגומים באבי העורקים במידה והתגלו כאלה.

במקרים אחרים ומסכני חיים ייתכן צורך בניתוח ספציפי ומותאם למטופל אשר יתבצע על ידי מנתח מומחה בתחום הלב.

אז זה הזמן לבדוק את הלב שלכם ולוודא כי הוא פועל כשורה ונמצא במצב תקין.

Like this article?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

Leave a comment