שבץ – מה שכדאי לדעת

שבץ או אירוע מוחי הם שם אחד למצב מסכן חיים שמשפיע מאד על הגוף, גם בזמן שהוא מתרחש וגם לאחר מכן. במקרה של אירוע כזה נעצרת אספקת הדם אל המוח – מה שגורם מיד להפרעה בתפקוד המוחי. זרימת הדם שנעצרה אינה מאפשרת העברת חמצן למוח (העברת החמצן שומרת על המוח שלם ומתפקד) – לכן רבים יחושו את הפגיעה באופן מידי. 

לפנייה למוהל יש להשאיר פרטים

אבל מה קורה לגוף בזמן שבץ מוחי?

שבץ מוחי הוא תרחיש הידוע בשם stroke והוא נגרם בשל הפרעה בזרימת הדם דרך עורקי המוח. יש מי שיחווה את האירוע לרגע בודד וקצר יחסית יכול לסבול מהשפעה הרסנית על הגוף! לכן בזמן שבץ חשוב להזעיק את מיד כוחות ההצלה, משום שכל דקה חשובה. גם מי שיחווה שבץ חולף יכול להתדרדר ללא סיוע רפואי, בעיקר במידה והשבץ נמשך יותר מעשר דקות. החלקים במוח שיפגעו ישפיעו מאד על התפקוד הנוירולוגי והפיזי של הנפגע, בעוד ששבץ עלול להוביל לשיתוק של הגוף, לאי פעילות של השרירים וחלקים שונים בגוף, לבעיות בדיבור ושאר בעיות גופניות. לכן חשוב לאחר ההתאוששות מהאירוע, להתחיל באופן מידי בתהליך שיקומי. 

מה קורה בתהליך השיקום?

מי שיתחיל תהליך שיקום אחרי אירוע מוחי – בין אם בבית לבין אם בבית החולים – יכול לקבל סיוע של אנשי מקצוע כמו רופאים, אחיות, פיזיותרפיסטים עובדות סוציאליות וכדומה. טיפול פיזיותרפיה אחרי שבץ נועד לעבוד על הנעת הגוף, להקל בכאבי שרירים, הטיפול מסייע ללכת, לשבת, לעמוד, לשמור על שיווי משקל וכדומה, והוא זה שיעזור לקבל את החיים מחדש אחרי האירוע הלא פשוט הזה. לכן יש כבר עכשיו להתחיל בתהליכי שיקום. 

 

Like this article?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

Leave a comment