איך מגלים אם הילד על הספקטרום

כל תינוק שנולד למשפחה הוא אור ושמחה. כל הורה יודע שמרגע שהתינוק נולד, ישנן אבני דרך התפתחותיות שעליו לעבור ומיומנויות שונות שעליו להפגין בכל גיל. חשוב מאוד לדעת שמבחינה התפתחותית כל ילד הוא אינדיבידואלי ולכן, ישנו טווח זמן כלשהו שבו תקין שהתינוק או הפעוט יגלה את המיומנות הנדרשת לגיל בהתאם להתפתחות. בכל מקרה של חריגה מהטווח הנורמלי, חשוב מאוד לבחון ולבדוק את התינוק או הפעוט אצל רופא משפחה ובהמשך במידה ויש צורך בכך גם אצל רופא התפתחותי או כל איש מקצוע אחר הרלוונטי. לעיכוב התפתחותי יכולים להיות מספר סיבות, כאשר אחת הסיבות שניתן לאבחן קרויה תסמונת פי די די, או במילים אחרות: אוטיזם.

לפנייה למוהל יש להשאיר פרטים

>>> בקרו באתרה של טלי אנגור מייסדת שיטת טיפול להקלה בתסמיני האוטיזם https://tali-angor.com

סימנים לאוטיזם

בעבר, הגיל שבו היה ניתן לאבחן בוודאות שילד סובל מאוטיזם היה בגיל 3 שנים, שכן, אוטיזם בא לידי ביטוי בעיקר בכשל תקשורתי חמור יותר או פחות של הילד ומכיוון שיכולת התקשורת המהותית של הילד מתפתחת סביב גיל שנתיים או שלוש, הרי שלא היה קל לאבחן זאת טרם גיל זה. אולם כיום, ניתן לגלות סימני אוטיזם החל מגיל שנה ולאבחן זאת החל מגיל מאוד מוקדם. לכן, אם אתם כהורים שמים לב שהילד שכם מגלה מספר סימנים מתוך רשימת הסימנים הנוכחית, הרי שחשוב מאוד לגשת אתו בשלב הראשון לרופא המשפחה:

  1. החל מגיל שנה, אם הפעוט איננו מגיב לקריאה בשמו, הרי שמדובר בסימן שיכול להדליק נורה אדומה
  2. הליכה על קצות האצבעות יכולה להעיד על סימן
  3. פעולה חזרתית – אם הילד נוהג לשחק באופן חזרתי באותו המשחק במשך פרק זמן משמעותי, הרי שזה יכול להוות סימן
  4. אקולליה – חזרתיות בדיבור. אם הילד נוטה לחזור על מילים ששמע או על אותה המילה שוב ושוב, הרי שהדבר יכול להוות סימן
  5. חוסר קשר עין – אם הילד איננו יוצר קשר עין הדבר יכול להוות סימן
  6. איחור שפתי משמעותי
  7. העדר ג'סטות או מחוות – כגון: הצבעה על דבר שהילד רוצה, מחיאת כפיים, נפנוף לשלום ועוד.
  8. חוסר הבנה של הוראות פשוטות

אוטיזם מהווה בעיה תקשורתית ולכן, פעוט אשר מצד אחד איננו מתחיל לפתח שפה ומצד שני איננו מבטא את עצמו באמצעים בלתי מילוליים, יכול בהחלט לעורר חשד כי הוא מצוי על הספקטרום האוטיסטי. לאוטיזם אמנם אין תרופה הרמטית, אך חשוב מאוד לזכור שיש את הטיפול בשיטת C.A.T של טלי אנגור שמקל על הילד ושככל שמאבחנים את הילד מוקדם יותר, כך ניתן לטפל בו באופן משמעותי יותר אשר יסב תוצאות ויאפשר לו לחיות את חייו באופן חברתי בצורה קלה ונוחה יותר.

Like this article?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

Leave a comment